Jesteś tutaj

Data dodania

śr., 21/11/2012 - 11:24

Tydzień w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej upływa pod znakiem wydarzeń związanych z odbywającym się w tym czasie szczytem ASEAN, East Asia Summit oraz podróżą prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Barack Obama który odwiedził Birmę/Mjanmę, Kambodże oraz Tajlandię. Chociaż wydarzenia te nie przyniosły znaczących przełomów, to obrazują rolę jaką region Azji i Pacyfiku odgrywa w polityce międzynarodowej w XXI wieku. Od pokojowego rozwiązania sporów i demokratyzacji wewnętrznego życia politycznego zależy utrzymanie światowej gospodarki w dobrej kondycji. W Japonii premier podał datę przyspieszonych wyborów parlamentarnych, w których bardzo prawdopodobna jest utrata władzy przez jego ugrupowanie.

Komantarz Stefana Grabowskiego.

ASEAN: 21 szczyt ASEAN

W stolicy Kambodży Phnom Penh odbył się 21. Szczyt ASEAN wraz z towarzyszącym mu szczytem 7. East Asia Summit, oraz pozostałymi spotkaniami m.in. biznesmenów z krajów ASEAN. Podczas szczytu pod hasłem „Jedna wspólnota, jedno przeznaczenie” podpisano Deklaracje Praw Człowieka ASEAN, dokument który być może doprowadzi do polepszenia sytuacji w krajach ASEAN o najniższych standardach w tym względzie – Laosie, Kambodży i Mjanmie. Premier Chin Wen Jiabao pozytywnie wypowiedział się o możliwości rozwijania współpracy z organizacją, potwierdził iż Chiny będą dążyć do dalszej integracji regionalnej gospodarek i zwiększenia przepływu turystów i studentów. Sekretarz Generalny organizacji Surin Pitsuwan, który wkrótce przekaże swoje stanowisko w 2013 roku wietnamskiemu politykowi Le Luong Minhowi, zaproponował w trakcie spotkań z chińskimi dyplomatami ustanowienie „gorącej linii” między państwami ASEAN a Pekinem, w celu rozładowywania potencjalnych konfliktów wokół spornego akwenu Morza Południowochińskiego. W trakcie szczytu ujawniły się jendak duże podziału w łonie samych państw członkowskich na temat dalszego postępowania w sprawie chińskich żądań terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Filipiny otwarcie skrytykowały przedstawioną przez Kambodżę propozycje rozwiązania problemu i zdystansowały się od wynegocjowania wspólnego stanowiska. Chiny upierają się przy swoim stanowisku, że posiadają wyłączne prawo do większości akwenu, włącznie ze wszystkimi spornymi wyspami położonymi stosunkowo blisko niektórych członków ASEAN. Prezydent Obama zwrócił się do liderów zaangażowanych państw o odpowiedzialne podejście i rozwiązanie kwestii mogącej negatywnie wpływać na stosunki gospodarcze w regionie.

Podczas East Asia Summit, w którym oprócz głów państw ASEAN udział wzięli: premier ChRL Wen Jiabao, prezydent USA Barack Obama, premier Australii Julia Gillard, premier Indii Manmohan Singh, premier Japonii Yoshihiko Noda, premier Nowej Zelandii John Key, prezydent Republiki Korei Li Mjung-bak, oraz minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, dyskutowano przede wszystkim na temat przyszłości tego wymiaru kooperacji zamykającego się w sześciu priorytetowych polach tj. środowisku i energii, edukacji, finansach, ochronie zdrowia, zapobieganiu katastrofom naturalnym oraz łączności między krajami ASEAN. Wymieniono także uwagi na temat problemów bezpieczeństwa regionalnego. Po ogólnym spotkaniu doszło także do konsultacji między Chinami, Japonią i Koreą Południową dotyczących utworzenia trójstronnej strefy wolnego handlu.

Mjanma/Birma, Tajlandia: Wizyta Obamy

Barack Obama jako pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych w historii odwiedził Mjanmę. Jak sam podkreślał wizyta ta nie ma na celu poparcia obecnego rządu Theina Seina a raczej docenienie starań kraju o przeprowadzenie bardziej demokratycznych przemian. W ten sposób amerykański prezydent chce pokazać iż Stany Zjednoczone będą nagradzać kraje, które zdecydują się na prodemokratyczny zwrot w swojej polityce wewnętrznej. Historyczna wizyta Obamy w Mjanmie ma przede wszystkim podkreślić amerykański zwrot w polityce zagranicznej w stronę Azji i Pacyfiku. Ameryka chcę być przeciwwagą dla Chin również wśród ich najbliższych sąsiadów. Do tej pory wszelkie inwestycje w Mjanmie były prowadzone przez chińskie firmy, które korzystały z gospodarczego zamknięcia reżimu wojskowego. Po wewnętrznych przemianach, które pozwoliły na zdjęcie części sankcji ekonomicznych nałożonych przez zachodnie kraje, gospodarka Mjanmy może w krótkim okresie przyciągnąć znaczne bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Stany Zjednoczone starają się przygotować grunt pod dobry klimat inwestycyjny sprzyjający ich ekspansji w tym regionie. Wizyta Obamy w Azji Południowo-Wschodniej rozpoczęła się w Tajlandii gdzie polityk spotkał się z królem Ramą IX, oraz premier Yingluck Shinawatrą. Tajlandia od lat pozostaje jednym z najbardziej oddanych sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie, natomiast obecna wizyta miała na celu zwrócenie uwagi amerykańskich inwestorów na to jedno z najszybciej rozwijających się państw Azji. Obamie towarzyszył również Sekretarz Obrony USA Leon Panetta, który odbył konsultacje ze sztabem tajskiej armii w sprawie wspólnych przedsięwzięć. Administracja Obamy podkreśliła że wizyta prezydenta w Kambodży wiąże się jedynie ze sprawowaniem przez to państwo przewodnictwa w ASEAN i prze to organizacją szczytów ASEAN i East Asian Summit, i nie ma na celu poparcia premiera Hun Sena i jego rządu. W czasie swojej wizyty w Azji Południowo-Wschodniej Obama musiał stale monitorować sytuacje konfliktową pomiędzy Izraelem i Hamasem w strefie Gazy.

Japonia: Wybory parlamentarne 16 grudnia

Ustalona została data przyspieszonych wyborów parlamentarnych w Japonii, które odbędą się 16 grudnia 2012 roku. Premier Yoshihiko Noda musiał przystać na rozwiązanie niższej izby parlamentu po tym jak złożył opozycji taką obietnice w zamian za poparcie niepopularnej reformy podnoszącej podatek konsumpcyjny. Rządząca Partia Demokratyczna do czasu wyborów planuje jeszcze uchwalić kilka ważnych aktów prawnych. W łonie partii nasila się obawa, iż z powodu trudnej sytuacji gospodarczej, która pogorszyła się w czasie rządów PD najbliższe wybory wygra ponownie posiadająca praktycznie monopol na władze w Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD). Liderzy obydwu partii uzgodnili iż zagłosują wspólnie za zmniejszeniem liczby parlamentarzystów z 480 do 440 w Izbie Reprezentantów, oraz obniżą ich pensje w trzech fazach. Wkrótce rozpocznie się kampania wyborcza przed grudniowym głosowaniem.

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.