Jesteś tutaj

Data dodania

śr., 14/11/2012 - 09:07

Chiny: Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim tygodniu przyćmiewającym wszystko, co działo się w rejonie Azji i Pacyfiku, jest rozpoczęcie się 18. Zjazdu Komunistycznej Partii Chin.

 

Przekazanie władzy w ręce kolejnej generacji przywódców kraju jest oczekiwane przez komentatorów na równi z wynikami prezydenckich wyborów w Stanach Zjednoczonych. Wybrany na drugą kadencję Barack Obama rozpocznie ją od podróży do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie spotka się z przywódcami Birmy/Mjanmy, Tajlandii oraz Kambodży. Z pominięcia w czasie tej wizyty niezadowoleni są przede wszystkim politycy na Filipinach i w Japonii, dotychczasowych największych sojusznikach USA w regionie. Wizyta w Mjanmie ma na celu podkreślenie zaangażowania USA w przemiany zachodzące w kraju. W Korei Południowej dojdzie do połączenia sił dwóch kandydatów na urząd prezydenta kraju co ma pomóc w pokonaniu Park Guen-hye prowadzącej do tej pory w sondażach.

Komantarz Stefana Grabowskiego

 

Birma/Mjanma: Tydzień przed historyczną wizytą Obamy

Barack Obama będzie pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który odwiedzi Mjanmę. Wizyta ta rozpocznie odwiedziny Azji Południowo-Wschodniej przez amerykańskiego lidera, które obejmują oprócz tego przystanki w Tajlandii oraz w Kambodży na szczycie państw ASEAN. W opinii większości komentatorów międzynarodowych wizyta ma podkreślić znaczenie rejonu Azji i Pacyfiku w nowej strategii polityki zagranicznej prezydenta Obamy. Zaniepokojenie z powodu pominięcia w czasie tej wizyty wyrażają natomiast komentatorzy na Filipinach, którzy spodziewali się że prezydent znajdzie czas również dla swojego wieloletniego sojusznika. Zwracają oni uwagę na to iż kraje które odwiedzi Obama nie były bezpośrednio zaangażowane w spory terytorialne z Chinami, które w ostatnim czasie wywoływały najwięcej napięć i niepokojów w regionie. Barack Obama ma w trakcie wizyty w Mjanmie spotkać się z prezydentem Thein Seinem oraz przywódczynią opozycji Aung San Suu Kyi, która przebywa obecnie z wizytą w Indiach. Biuro prasowe prezydenta oświadczyło iż władze Mjanmy cieszą się z podjętej przez Obamę decyzji o wizycie w tym kraju i doceniają jego zaangażowanie na rzecz kontynuacji reform w kraju. Jest to kolejny krok podjęty przez amerykańską administracje po zniesieniu sankcji gospodarczych nałożonych na Mjanmę, wizycie sekretarz stanu Hilary Clinton, oraz ustanowieniu przedstawicielstwa dyplomatycznego. Odwiedzenie kraju przez Obamę ma przyczynić się do zdynamizowania relacji bilateralnych między krajami.

Korea Południowa: Dwaj kandydaci łączą siły

Ahn Cheol-soo (kandydat niezależny) i Moon Jae-in (reprezentujący Zjednoczoną Partię Demokratyczną) ogłosili podczas spotkania że połączą siły aby opozycja mogła wystawić wspólnego kandydata na urząd prezydenta Republiki Korei. Nazwisko kandydata musi zostać ogłoszone do 26 listopada kiedy mija termin rejestrowania komitetów wyborczych kandydatów. Większe szanse komentatorzy dają kandydatowi Zjednoczonej Partii Demokratycznej ponieważ stoi za nim siła organizacyjna jego partii. Kandydaci ogłosili również  listę siedmiu celów politycznych które zamierzają osiągać w przypadku wygrania wyborów. Wybory prezydenckie odbędą się 19 grudnia i będą to już drugie wybory w Korei Południowej w tym roku. W wyborach parlamentarnych wygrała partia obecnego prezydenta Li Mjung-baka – konserwatywna Partia Saenuri. Skonsolidowanie opozycji i wystawienie jednego kandydata może ograniczyć szanse dotychczasowej liderki sondaży Park Geun-hye, która była zdecydowaną faworytką wyborów. Córka Park Chung-hee, dyktatora rządzącego Koreą przez blisko 20 lat począwszy od zamachu stanu w 1961 roku według komentatorów nie będzie dążyć do znaczących zmian w relacjach z kłopotliwym sąsiadem z północy a także Stanami Zjednoczonymi. Moon prawdopodobnie będzie chciał zwrócić się bardziej w stronę Korei Północnej i wyciągnąć pomocną dłoń opierając się na dziedzictwie słonecznej polityki prowadzonej przez poprzedników ze Zjednoczonej Partii Demokratycznej.

Chiny: XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin

W Pekinie rozpoczął się XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin, bierze w nim udział 2325 delegatów ze wszystkich chińskich prowincji i regionów autonomicznych. Celem zjazdu jest przegląd  sytuacji kraju, przede wszystkim gospodarczej. Oprócz tego wymieniona zostanie część składu Komitetu Centralnego, Biura Politycznego a także najważniejszego Stałego Komitetu Biura Politycznego. Możliwe jest zmniejszenie jego liczebności z dziewięciu do siedmiu osób. Praktycznie od dawna wiadomo było iż na stanowisku sekretarza generalnego odchodzącego Hu Jintao zastąpi Xi Jinping. Jest to przygotowanie do przekazania mu również funkcji przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Zmiana na szczycie władzy to także zmiana pokoleniowa: mający 59 lat Xi zastąpi starszego o 10 lat Hu. W KPCh według komentatorów trwa zakulisowa rywalizacja między dwiema frakcjami – maoistami próbującymi przywrócić blask starej ideologii politycznej, oraz liberałów dążących do większej różnorodności w partii skupiających się głównie na utrzymaniu wzrostu gospodarczego. Wśród najważniejszych celów stawianych sobie przez Partię w najbliższej dekadzie znajduje się m.in. podwojenie PKB kraju, większy nacisk na edukacje szczególnie o profilu technicznym, walka z korupcją na każdym szczeblu, bardziej równomierne rozłożenie bogactwa. Takie cele przed państwem zarysował oddający władze po dziesięciu latach sukcesów gospodarczych Hu Jintao w przemówieniu rozpoczynającym obrady zjazdu. Najważniejszym pytaniem na które odpowiedź przyjdzie prawdopodobnie dopiero w 2013 roku jest: jakie będą priorytety nowego przewodniczącego Xi Jinpinga? Czy wykorzysta zmianę na najwyższym szczeblu władzy do wprowadzenia zmian w samej partii i jej linii ideologicznej, czy też skupi się jedynie na utrzymaniu za wszelką cenę wysokiego poziomu wzrostu gospodarczego powstrzymującego masy ludzi przed protestami i upomnieniem się o większą sprawiedliwość społeczną? Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej oraz premier zostaną formalnie wybrani w trakcie pierwszej sesji nowego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, które odbędzie się w marcu 2013 roku. 

 

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.