Jesteś tutaj

Data dodania

śr., 12/06/2013 - 11:30

Udział w programie Erasmus to bez wątpienia niezapomniana przygoda. Motywów dla których studenci decydują się na wyjazd jest mnóstwo, jedni chcą podszkolić język, drudzy nawiązać międzynarodowe znajomości, a jeszcze inni zobaczyć trochę świata. Największy problem z reguły stanowi wybór miasta, w którym chciałoby się studiować. Możliwości jest mnóstwo ponieważ mamy do dyspozycji wszystkie kraje Unii Europejskiej. Na pewno decydują takie czynniki jak ceny, odległość czy wymagany język.

 

Pytanie „gdzie jechać?” pojawia się już na samym początku. Skandynawia? – za drogo; Anglia, Francja? – zbyt popularne; Niemcy, Czechy? – za blisko. Więc? Odpowiedz jest prosta – Budapeszt!

Budapeszt - stolica i zarazem największe miasto na Węgrzech to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Starym Kontynencie. Pomimo tego, że nie jest tak popularny jak Paryż, Barcelona czy Wenecja to turystów tutaj nie brakuje. Wybierając to miasto każdy znajdzie coś dla siebie, miłośnikom zwiedzania Budapeszt oferuje multum zabytków, zwolennikom nocnego życia – setki pubów, barów oraz nocnych klubów. Duży plus stanowi lokalizacja miasta.  Z Budapesztu pociągiem w kilka godzin można dostać się do takich miast jak: Wiedeń, Praga, Lublana czy Belgrad. Mieszkańcy stolicy są bardzo przyjaźnie nastawienie do przyjezdnych, szczególnie do Polaków, a powiedzenie, które nigdy nie straciło na wartości, mianowicie: „Węgier, Polak, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” doskonale oddaje charakter zażytej przyjaźni narodu polskiego i węgierskiego. Jedyny problem może stanowić język węgierski zaliczany do podrodziny ugrofińskiej, który zupełnie nie przypomina żadnego innego języka, a mieszkańcy Budapesztu preferują komunikowanie się bardziej w języku niemieckim, niż angielskim.                                                           

 

Budapeszt nie bez powodu uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Miasto leży nad rzeką Dunaj, która dzieli je na dwie części: prawobrzeżną, pagórkowatą Budę i lewobrzeżny, nizinny Peszt. Obie części miasta mają swój niepowtarzalny urok, a żeby zwiedzić wszystkie zabytki znajdujące się tam nie wystarczy jedna doba. Wzgórze Gellerta, Wzgórze Zamkowe, Baszta Rybacka to najpopularniejsze miejsca po stronie Budy. Aby doświadczyć uroku tych miejsc najlepiej przyjść wcześnie rano, zanim zbiegną się tłumy turystów. Z drugiej strony widok na panoramę miasta z samego szczyty Wzgórza Gellerta jest przepiękny niezależnie od pory dnia czy pogody. Po stronie Peszt życie toczy się o wiele szybciej. Peszt jest bardziej ruchliwy, bardziej zatłoczony oraz weselszy niż Buda. Większość budowli i układ topograficzny, pochodzący z końca XIX w., nadaje Pesztowi jednolity wygląd, porównywalny do innych europejskich stolic.  Po tej stronie stolicy warte polecenia są takie miejsca jak: ulica Andrassy, Bazylika św. Stefana, Plac Tysiąclecia no i oczywiście Parlament, który jest symbolem i najbardziej rozpoznawalnym symbolem Budapesztu, a wizyta w nim jest wręcz obowiązkowa.        

 

Jeżeli chodzi o życie nocne w stolicy Węgier, to największą zaletą budapeszteńskich klubów jest ich wszechstronność i  każdy może znaleść tutaj coś dla siebie. Mnóstwo klubów i pubów czynią z Budapesztu największą dyskotekę w tej części Europy oraz przyciągają codziennie setki turystów. Niebanalny wystrój nadaje im niepowtarzalny charakter, a ich świetny klimat już dawno docenili znani DJ z całego świata. Co poniedziałek, Erasmusi ze wszystkich uczelni w Budapeszcie bawią się do białego rana w klubie Morrison. Ponadto warte polecenia są Instant, Corvintető czy najsłynniejszy pub w mieście – Szimpla. A co po imprezie?  Po całonocnych szaleństwach warto zrelaksować się w chilloutowym klimacie budapeszteńskich spa lub spędzić czas i odpocząć na Wyspie Małgorzaty.                          

 

Perła Dunaju – jak nazywany jest Budapeszt to nie tylko intersujące miejsce dla turystów. To także wspaniałe studenckie miasto, do którego bez wahania można przyjechać w ramach programu Erasmus. Nawet najbardziej wymagający bez wątpienia znajdą tutaj coś, dzięki czemu wypełnią wolny czas i zabiją nudę, a urok Budapesztu sprawi, że każdy po jakimś czasie będzie chciał tu wrócić.                        

 

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.