Jesteś tutaj

Autor:

Data dodania

pon., 20/10/2014 - 15:15

Przestępstwa w cyberprzestrzeni będą  w najbliższych latach największym wyzwaniem służb dbających o bezpieczeństwo Państwa. Do długiej listy poważnych przestępstw doszły te związane z hazardem internetowym. Łatwiej i korzystniej byłoby przyjąć rozwiązania Państw Zachodnich i zalegalizować to co i tak funkcjonuje. Niestety, wraz z ustawą hazardową wybrano hipokryzję.

 

Jak wynika z raportu MSW w ubiegłym roku, dominującym zakresem działań podejmowanych przez Służbę Celną wobec cyberprzestępców było zwalczanie nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi w internecie, w tym głównie tytoniem do palenia i liśćmi tytoniu (tzw. susz tytoniowy). Służba Celna prowadziła również działania związane ze zidentyfikowaniem i zwalczaniem przestępczości w obszarze gier hazardowych w internecie. W 2013 r. w wyniku przeprowadzonych kontroli zatrzymano 572 sztuk terminali internetowych służących do nielegalnego urządzania gier na automatach, co stanowiło wzrost zatrzymań o 139 proc. w stosunku do 2012 r., w którym zatrzymano 239 sztuk terminali. Ogólna skuteczność działań kontrolnych Służby Celnej w zakresie ujawnień nielegalnego urządzania gier na automatach (terminali internetowych, symulatorów do gier, klasycznych nielegalnych automatów o niskich wygranych) wyniosła w 2013 r. 99 proc. (w 2012 r. – 91 proc.).

Skuteczność jest więc na poziomie mandatu za parkowanie na miejscu dla inwalidów bez uprawnień, natomiast straty skarbu Państwa z tytułu archaicznego prawodawstwa trudne nawet do oszacowania. Obecnie w Polsce kasyna internetowe i zakłady bukmacherskie są nielegalne ale oczywiście funkcjonują. Przykładowo BWIN.com była legalnie działającą firmą, zarejestrowaną i płacącą podatki w Polsce, ba, sponsorującą Legię Warszawa. Po wprowadzeniu restrykcyjnej ustawy hazardowej, kasyna wyniosły się na serwery poza Polską, konta wyniosły się do rajów podatkowych a Mirosław „Miro”  Drzewiecki na Florydę. Miro już wrócił, problemu nie ma, Polski Związek Pokera Sportowego zajmuje się warcabami i grami planszowymi.

Ponadto w 2013 roku wszczęto postępowania przygotowawcze w sprawach karnych skarbowych w zakresie nielegalnego urządzania i reklamowania gier hazardowych w internet, wobec 19 podmiotów zagranicznych. Jednocześnie w powiązaniu z tymi sprawami wszczęto kilkanaście dochodzeń w zakresie podżegania do nielegalnego uczestnictwa w zagranicznych grach hazardowych.

 Z kolei w związku z zamieszczaniem niedozwolonej reklamy i promocji gier hazardowych, m.in. na serwerach polskich firm udostępniających miejsce na umieszczenie danych przez usługodawców np. stron internetowych w ubiegłym roku Służba Celna wszczęła 46 postępowań karnych skarbowych, z których 27 zostało zakończonych ukaraniem sprawców na łączną kwotę grzywien ponad 60 tys. zł. W związku z tym wyłączone zostały 153 strony internetowe.
 

60 tys. !!! ws rynek warty kilkaset milionów złotych to prawdziwe osiągnięcie. Jak wynika z raportu w 2013 roku osądzono w sprawach związanych z niszczeniem lub uszkadzaniem danych informatycznych łącznie 33 osoby, z czego 18 skazano. Kary pozbawienia wolności w zawieszeniu orzeczono w przypadku 8 osób. Z kolei w związku ze sprawami związanymi z zakłócaniem pracy systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej osądzono 9 osób, z czego 5 skazano. Kary pozbawienia wolności w zawieszeniu orzeczono wobec 4 osób. Uniewinniono 2 osoby.

Jak zaznaczono w dokumencie w kontekście poprawy skuteczności przeciwdziałania i zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni celowe pozostaje m.in. rozpoznawanie i monitorowanie obszarów zagrożonych cyberprzestępczością w "ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych", ścisła wymiana informacji i współpraca z organami wymiaru sprawiedliwości Polski oraz innych państw, współdziałanie z administratorami i właścicielami sieci komputerowych, przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi oraz podmiotami świadczącymi usługi drogą elektroniczną w sprawach związanych z "ustaleniami operacyjnymi sprawców przestępstw popełnianych z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych", inicjowanie i wdrażania narzędzi informatycznych służących zwalczaniu cyberprzestępczości.

 

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.