Jesteś tutaj

Data dodania

wt., 19/02/2013 - 11:41

Wenezuelski rząd opublikował kilka fotografii prezydenta, który od ponad dwóch miesięcy przebywa w kubańskim szpitalu. W grudniu ub.r. Hugo Chavez przeszedł tam kolejną operację i od tego czasu nie pokazywał się publicznie. W Hondurasie jednostki wojska wspierają policję w walce z przestępczością. Chilijska gospodarka po raz kolejny potwierdziła swoją dobrą passę. Urugwaj zamierza współpracować z Indiami przy wydobyciu surowców mineralnych. Brazylia boryka się z rosnąca inflacją. Władze Peru mają zamiar poprawić skuteczność polityki antynarkotykowej. W Kolumbii doszło do krwawych starć z oddziałami FARC.        

 

 

 

 

Wenezuela: Hugo Chavez na zdjęciach

Wenezuelski rząd opublikował w piątek (15.02) kilka fotografii przedstawiających prezydenta, który od ponad dwóch miesięcy przebywa w szpitalu na Kubie. Półtora roku temu zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową. Seria zdjęć ukazuje Chaveza leżącego na szpitalnym łóżku i czytającego gazetę w towarzystwie dwóch córek. Rząd w Caracas był wielokrotnie krytykowany za lakoniczne wypowiedzi dotyczące stanu zdrowia prezydenta. Opozycja domagała się ujawnienia dokładnych informacji na ten temat, oskarżając władze o celowe zatajanie niektórych faktów.

Honduras: Wojsko pomaga oddziałom policji

Na początku lutego w stolicy Hondurasu, Tegucigalpie, rozpoczęła się operacja pod kryptonimem „Wolność". Uczestniczące w niej oddziały policji i wojska mają za zadanie ograniczyć rosnącą falę przemocy. Po zapadnięciu zmroku na głównych ulicach miasta pojawiają się punkty kontrolne. W ramach walki z przestępczością rząd Porfirio Lobo wysłał dodatkowe 1,5 tys. żołnierzy, aby wzmocnili siły policyjne w niebezpiecznych dzielnicach Tegucigalpy oraz San Pedro Sula. Oba miasta uchodzą za jedne z najniebezpieczniejszych nie tylko w Hondurasie, ale również na świecie.

Chile: Rosnąca aktywność gospodarcza

Wskaźnik aktywności gospodarczej wzrósł w grudniu ub.r. o 4,7 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. Siłą napędową okazał się prężny sektor usług i sprzedaż detaliczna. Według informacji Banku Centralnego aktywność gospodarcza w całym 2012 r. zwiększyła się o 5,5 proc. Tak dobre wyniki zanotowano pomimo słabnącej produkcji przemysłowej i zmniejszającego się eksportu. Wewnętrzny popyt przyczynił się również do powiększenia importu. Opublikowane w drugim tygodniu lutego dane wskazują, że w III kw. ub.r chilijski PKB wzrósł o 5,7 proc., a konsumpcja o ponad 6 proc.

Urugwaj: Współpraca gospodarcza z Indiami

Przedstawiciele indyjskiego rządu wyrazili zainteresowanie nawiązaniem bliższej współpracy z Urugwajem przy eksploatacji pokładów rudy żelaza, granitu, złota i diamentów. Kilkunastoosobowa delegacja indyjskich urzędników pod wodzą ministra przemysłu stalowego, Prasada Vermy, spotkała się w czwartek (07.02) z członkami urugwajskich władz. W trakcie rozmów omawiano potencjalne możliwości wspólnych inwestycji w branży wydobywczej i hutniczej. Na koniec wizyty podpisano list intencyjny w sprawie przyszłej kooperacji oraz wymiany naukowo-technicznej.

Brazylia: Niepokojący wzrost cen

W styczniu wskaźnik brazylijskiej inflacji wzrósł do 0,86 proc. i był dla tego miesiąca najwyższy od dziesięciu lat. Inflacja w grudniu ub.r wyniosła 0,79 proc., zaś w okresie dwunastu miesięcy 5,82 proc. Dane ekonomiczne opublikował w piątek (08.02) miejscowy Urząd Statystyczny (IBGE). Według IBGE inflacja w lutym ulegnie obniżeniu i osiągnie połowę wartości styczniowej. Czynnikiem łagodzącym zjawisko będzie rządowy programu dopłat energetycznych dla gospodarstw domowych, przemysłu, rolnictwa i biznesu.

Peru: Imigracja zarobkowa i walka z narkotykami

Narodowy Instytut Statystyczny i Informatyczny (INEI) podał w poniedziałek (11.02), że liczba obcokrajowców, którzy przekroczyli granicę Peru w celach zarobkowych, wzrosła w ub.r. o 16,7 proc. W całym 2012 r. do tego andyjskiego kraju przybyło niemal 42 tys. osób z zagranicznym paszportem, których wizyta była podyktowana względami finansowymi. Tylko w grudniu liczba obcokrajowców zwiększyła się o 11,8 proc., a na punktach kontrolnych zarejestrowano w tym czasie przeszło 6,7 tys. osób. Zagranicznych pracowników przyciąga stabilna sytuacja gospodarcza Peru.   Peruwiańskie władze zbudują siedem nowych baz wojskowych, jako element szerszej strategii zwalczania nielegalnych upraw koki. Informacje w tej sprawie przekazała w środę (13.02) Narodowa Komisja na rzecz Rozwoju i Życia bez Narkotyków. Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowano szczegóły rządowego planu, który obejmie pakiet inwestycyjny i usprawnienie dotychczasowych wysiłków w polityce antynarkotykowej. Szczególny nacisk zostanie położony na militaryzację. Ze względów bezpieczeństwa nie podano dokładnej lokalizacji baz, jednak prawdopodobnie powstaną one w dolinie La Convencion, największym rejonie uprawy koki.

Kolumbia: Żołnierze zginęli w potyczce z FARC

Siedmiu kolumbijskich żołnierzy zginęło, a kolejnych pięciu zostało rannych, w następstwie zbrojnego starcia z bojownikami Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Do zdarzenia doszło we wtorek (12.02) w rejonie miasta Milan. Źródłom wywiadowczym udało się ustalić, że w tych okolicach miała miejsce koncentracja oddziałów powstańczych. Uzyskane informacje donosiły o przegrupowaniu jednostek z Południowego Frontu, odpowiedzialnego za liczne akty terrorystyczne.    

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.