Jesteś tutaj

Autor:

Data dodania

pt., 15/01/2016 - 23:13

Produkcja przemysłowa w USA w grudniu spadła o 0,4 proc. w porównaniu z listopadem - podała amerykańska Rezerwa Federalna. Analitycy spodziewali się spadku wskaźnika, ale nie tak dużego. Wbrew oczekiwaniom spadła też sprzedaż detaliczna.

Prognozy rynkowe wskazywały na obniżenie produkcji przemysłowej o 0,2 proc. w grudniu, a to oznacza, że rzeczywista sytuacja jest dwa razy gorsza od oczekiwań - w przypadku tak wielkiej gospodarki, różnica 0,2 punktu procentowego jest znacząca. Grudzień był już piątym kolejnym miesiącem spadku produkcji przemysłowej w USA. Tak długiej serii spadków nie było od 2009 roku, kiedy trwał kryzys finansowy wywołany przewartościowaniem kredytów hipotecznych. Dodatkowo Fed skorygował w dół wskaźnik listopadowy do aż 0,9 proc. z 0,6 proc. przed korektą. 

Taką wersję sytuacji w USA podaje portal Money.pl Natomiast Gazeta Wyborcza z poniedziałku, 14/01/2016 informowała o rekordowym od czasu kryzysu z lat 2007-2008 wzrost sprzedaży smochodów w USA, który mocno nakrecił m.in. PKB Stanów Zjednoczonych w których branża motoryzacyjna ma ponad 2%.  

Boom motoryzacyjny to skutek rozwoju amerykańskiej gospodarki, malejącego bezrobocia i rosnących ostatnio coraz szybciej płac. Do zakupu nowych aut zachęcają także tanie paliwa, a ruch w salonach dilerów pobudzają także niskie oprocentowanie kredytów oraz promocje. W ostatnich latach sprzedawcy aut w USA zaczęli w listopadzie wabić kierowców dodatkowymi zachętami na "czarny piątek", a czasem te promocje zaczęto przyznawać już zaraz po świętach Halloween, pisze Gazeta.pl

W ostatnim orędziu prezydent Barack Obama rozwiał wszelkie wątpliwości - Stany Zjednoczone to jedyne supermocarstwo na świecie. Kropka.

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.