Jesteś tutaj

Data dodania

pt., 19/04/2013 - 10:11

Park Geun-hye jest pierwszą kobietą, która objęła urząd prezydenta w państwie, który charakteryzuje się najwyższym poziomem dyskryminacji płciowej wśród krajów rozwiniętych.

Zaprzysiężona 25 lutego 2013 roku, dzień po kolejnym teście nuklearnym przeprowadzonym przez Koreę Północną, rozpoczyna swój urząd w okresie napięć na Półwyspie Koreańskim.Park jest córką byłego prezydenta Park Chung-ehe, którego rządy podzieliły koreańskie społeczeństwo. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niektórzy uważają go za dyktatora, który ignorował prawa człowieka, podczas gdy inni twierdzą, iż przyczynił się do rozwoju gospodarczego Korei Południowej. W wieku 22 lat rozpoczęła życie polityczne przejmują obowiązki Pierwszej Damy. Zmiana ta była spowodowana śmiercią matki, która została zastrzelona w 1974 roku, przez północnokoreańskiego zamachowca.    

Strzał był przeznaczony dla jej męża, który został zastrzelony w 1979 roku. Podczas poprzednich wyborów w 2007 roku, Park Geun-hye otarła się o zwycięstwo w wyborach na reprezentanta partii. Jednak partia Seanuri, z której wywodzi się Park, na swojego kandydata wybrała Lee Myung-bak. Lata jego prezydentury są przez wielu ekspertów oceniane, jako okres impasu i braku postępów w kluczowych sprawach. W 2008 roku, kiedy obejmował urząd prezydenta, jasno odciął się od Słonecznej Polityki wobec Korei Północnej, polegającej na poprawie wzajemnych stosunków i angażowaniu jej w sprawy polityczno-gospodarcze. Jako priorytet uznał kwestię denuklearyzacji Półwyspu, co jak widać przyniosło raczej odwrotny efekt. Ponadto, twierdził, iż należy dążyć do zacieśnienia współpracy z USA, co również pogorszyło stosunki z sąsiadem. Park w wyborach uzyskała 51,6% głosów przy frekwencji wynoszącej 75,8%.Warto zauważyć, że jej sukces w wyborach spowodowany był kilkoma czynnikami. Podczas, gdy poprzednia kampania prezydencka była zdominowana kwestiami makroekonomicznymi tj. przyszłość gospodarki narodowej, kampania z 2012 roku przeszła do sfery mikro, a mianowicie dotyczyła przede wszystkim sytuacji przeciętnego obywatela. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem była polityka wobec Pjongjangu. Również w tym wypadku, poglądy konserwatywnej kandydatki Saenuri cieszyły się większą popularnością.

 

Podejście Park cechował dużo większy pragmatyzm oraz mniejszy nacisk na ideologię. Zapowiedziała surową reakcję w przypadku ewentualnych ataków lub prowokacji ze strony Korei Północnej, dopuszczając jednocześnie elastyczną politykę, otwartą na negocjacje. Park stwierdziła, że poprzednie wysiłki administracji rządowej nie przyniosły żadnych znaczących zmian. W kwestii kluczowej dla bezpieczeństwa Korei Południowej, a mianowicie relacji z Koreą Północną, Park stawia na konkretne posunięcia. Podkreśla, że Korea Południowa musi rozwinąć swoje możliwości militarne, aby móc skutecznie przeciwstawić się ewentualnym atakom sąsiadów. Wzorując się na teorii wiarygodnego odstraszania, Park zaoferowała proces budowy zaufania obarczony pewnymi warunkami. Jeżeli obydwu krajom uda się odbudować zaufanie, czyli wtedy, gdy Korea Północna rozpocznie proces denuklearyzacji, Korea Południowa zapewni im pomoc humanitarną.  

 

Przed administracją Park stoi szereg kluczowych wyzwań politycznych. Jednak w pierwszej kolejności musi skupić się na polityce wewnętrznej kraju. W związku z licznymi cięciami budżetowymi, wprowadzenie wszelkich zmian nie będzie jednak takie proste. Kolejną przeszkodą do pokonania jest problem nadmiernej koncentracji władzy gospodarczej w rękach koncernów handlowych. Ponadto, przewiduje się również, że Park może starać się wzmocnić rolę urzędu premiera, w związku z krytyką zbytniej centralizacji władzy. W polityce zagranicznej nowej administracji dominuje trend zdecydowanie pro-amerykański. Fakt ten jest przede wszystkim reakcją na działania Korei Północnej, które stanowią zagrożenie zarówno dla Stanów Zjednoczonych jak i Korei Południowej. Natomiast w przypadku Japonii, Park planuje utworzyć północno-wschodnią inicjatywę na rzecz pokoju i współpracy, która może stanowić podstawę do dalszych rozmów na temat szeregu drażliwych kwestii, a raczej roszczeń terytorialnych obydwu krajów.  

 

Profile: South Korean President Park Geun-hye, http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-20787271 ,18.04.2013. K.  Tong-hyung, Park promises compassionate conservatism, http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2013/04/608_127294.html, 18.04.2013. B. Klinger, The U.S. Should Support New South Korean President’s Approach to North Korea, http://www.heritage.org/research/reports/2013/04/the-us-should-support-new-south-korean-presidents-approach-to-north-korea, 18.04.2013 J. Swenson-Wright, South Korea: Park's Win Presents Opportunity for Cooperation, http://www.chathamhouse.org/media/comment/view/188207 , 18.04.2013.  

Tagi:

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.