Jesteś tutaj

Data dodania

śr., 17/04/2013 - 11:50

10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, na którym pokazane zostanie ponad 140 filmów – odbędzie się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon.

Po raz drugi festiwal PLANETE+ DOC będzie miał równoległą odsłonę. Od 12 do 19 maja we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF), pokazanych zostanie około 50 filmów. Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, warsztaty, wykłady mistrzowskie i konferencje. Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (17-19 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.

 

Nicolas Philibert, Peter Mettler, Siergiej Łoźnica,
Bartek Konopka, Maciej Drygas oraz Anka i Wilhelm Sasnal,
koncerty gwiazd:
jazzu – Freda Fritha i alternatywnego rocka – zespołu Efterklang
oraz wystawa prac Sharon Lockhart
w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
to największe atrakcje 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL


I. NOWE POLSKIE FILMY NA 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL

 

 

Na festiwalu, który rozpoczął karierę „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, światowe i polskie premiery będą miały następujące polskie filmy:

·         „Sztuka znikania”Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego – nowy film twórcy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, zdobywcy Nagrody Magicznej Godziny na festiwalu PLANETE+ DOC 2009, w którym twórcy patrzą na czasy PRL-u oczami haitańskiego szamana wudu, sprowadzonego do Polski przez Jerzego Grotowskiego; czarownik postanawia zmienić bieg historii i zdjąć zły urok z generała Jaruzelskiego, zamierzającego wprowadzić w Polsce stan wojenny,

·         „Abu Haraz” Macieja Drygasa – nowy film mistrza polskiej szkoły dokumentalnej, twórcy „Cudzych listów” (festiwal PLANETE+ DOC 2011) i „Jednego dnia w PRL”, w którym portretuje losy mieszkańców małej miejscowości w Sudanie Północnym, przesiedlonych przymusowo wskutek budowy tamy na Nilu; film wystartuje w konkursie głównym o Nagrodę Millennium,

·         „Aleksander” Anki i Wilhelma Sasnali – ciepły portret mieszkańca pewnej wsi w reżyserii twórców wielokrotnie nagradzanego „Z daleka widok jest piękny”; film zawalczy o Nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego dokumentu średniometrażowego,

·         „Czarna skrzynka”Krzysztofa Kowalskiego – biograficzny film o wybitnym polskim fotografie Tomaszu Tomaszewskim, który będzie pokazywany w nowej sekcji „Oblicza fotografii”, poświęconej znanym fotografom i ich twórczości,

·         „Mundial. Gra o wszystko” Michała Bielawskiego – dokumentalna opowieść o ostatnim sukcesie reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata („España ’82”),

·         „Joanna”Anety Kopaczfilm o Joannie Sałydze, zmarłej w 2012 roku na raka autorce popularnego bloga Chustka,

·         „Kisieland” Karola Radziszewskiego –zapisspotkania znanego artysty wizualnego Karola Radziszewskiego z Ryszardem Kisielem, twórcą „Filo” – pierwszego gejowskiego zine’u wEurope Środkowej.

 

W programie znajdą się również inne polskie produkcje, w tym:

 

·         „Gwizdek”Grzegorza Zaricznego – zwycięzca nagrody głównej dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu filmowym Sundance 2013,

·         „Eksmisja”Filipa Antoniego Malinowskiego – wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Off Cinema” w Poznaniu,

·         „Rogalik”Pawła Ziemilskiego – laureat Głównej Nagrody w Kategorii Etiuda Dokumentalna oraz zdobywca wyróżnienia za Etiudę Dokumentalną na Festiwalu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”,

·         „Osiemnastka”Marty Prus – zdobywca wyróżnienia w Kategorii Etiuda Dokumentalna na Festiwalu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”,

·         „Zdobywcy słońca” Anny Baumgart –projekt filmowy znanej artystki postkonceptualnej oraz historyka awangardy i krytyka sztuki, prof. Andrzeja Turowskiego, w którym wspólnie odtwarzają drogę pociągu agitacyjnego, który w 1920 roku miał dotrzeć przez Polskę do Berlina, by wspomóc Niemiecką Partię Komunistyczną i przemycić na Zachód idee rewolucyjne;

·         „Nie dla każdego” Piotra Stasika i Tomasza Wolskiego – spojrzenie od kuchni na jeden z najciekawszych polskich festiwali muzycznych o randze międzynarodowej – Warszawską Jesień.

 

II. WYBITNE ZAGRANICZNE FILMY DOKUMENTALNE NA FESTIWALU PLANETE+ DOC

·         „Scena zbrodni”Joshuy Oppenheimera – laureat Nagrody Publiczności na tegorocznym Berlinale, według Wernera Herzoga „jeden z najważniejszych dokumentów ostatnich 30 lat oraz jeden z najbardziej przerażających i surrealistycznych filmów dokumentalnych, jakie widział w ostatniej dekadzie”; Oppenheimer przekonuje dawnych indonezyjskich zbrodniarzy, aby odegrali przed kamerą wydarzenia sprzed 50 lat,

·         „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz”Petera Mettlera – hipnotyzująca podróż w czasie i przestrzeni w reżyserii wizjonera światowego kina dokumentalnego, artysty audiowizualnego i fotografa, twórcy filmu „,Hazard, bogowie i LSD” (zwycięzcy pierwszej edycji festiwalu PLANETE+ DOC 2004),

·         „Kocham radio”Nicolasa Philiberta – nowy film twórcy „Być i mieć”, pokazujący magię wyjątkowego medium, jakim jest radio,

·         „Pussy Riot. Modlitwa punka” Mike’a Lernera i Maksyma Pozdorowkina poruszający dokument o najsłynniejszych więźniarkach Rosji Putina, członkiniach zespołu Pussy Riot, skazanych na 7 lat więzienia za skandalizujący performans w jednej z moskiewskich cerkwi, 

·         „(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D”Billa Jonesa, Jeffa Simpsona i Bena Timletta – niezwykła podróż do barwnego świata grupy Monty Pythona, zrealizowana w 10 odmiennych stylach animacji i nakręcona w technologii 3D na podstawie pamiętnika Grahama Chapmana, jednego z członków Monty Pythona,

·         „Strażnicy” Drora Moreha tegoroczny kandydat do Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”, w którym sześciu byłych szefów Mossadu zaskakująco szczerze opowiada o izraelskiej wojnie z terroryzmem,

·         „Ogród mojego ojca”Petera Liechti – wyróżniony na tegorocznym Berlinale przez jury czytelników dziennika „Tagesspiegel” najnowszy film reżysera „Odgłosów robaków – zapisków mumii”, zwycięzcy festiwalu PLANETE+ DOC 2009,

·         „Mój najstarszy kuzyn” Alana Berlinera – nowy film amerykańskiego mistrza autorskiego kina dokumentalnego („Rodzinny album”, „Najsłodszy dźwięk”),

·         „Nie zapomnij mnie”Davida Sievekinga – słodko-gorzka kronika rodzinnych perypetii twórcy filmu „David chce odlecieć”, laureata Specjalnego Wyróżnienia Jury Nagrody Głównej Millennium na festiwalu PLANETE+ DOC 2010,

·         „Green Porno” Isabelli Rossellini – seria humorystycznych skeczy filmowych o tematyce ekologicznej, stworzona i zagrana przez znaną aktorkę Isabellę Rossellini,

·         „GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi” Jean-Paula Jauda wstrząsający dokument, ujawniający wyniki najnowszych badań nad GMO w reżyserii autora filmu „Zanim przeklną nas dzieci” (festiwal PLANETE+ DOC 2010),

·         „Więcej niż miód” Markusa Imhoofa – dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych (jego budżet wyniósł ok. 2 milionów euro), zrealizowany przez nominowanego do Oscara Markusa Imhoofa i producentów głośnych „Nakarmimy świat” oraz „Zaróbmy jeszcze więcej”,

·         „W złym czasie i w złym miejscu”Johna Appela – nowy film twórcy „Gracza” (festiwal PLANETE+ DOC 2010); reżyser stara się ustalić, kim są osoby, które przeżyły zamach Andersa Breivika i jak się znalazły na norweskiej wyspie Utoya,

·         „Ogień 3D” Bruno Hullina – oszałamiający wizualnie spektakl kultowego kabaretu Crazy Horse w Paryżu, o którego oprawę wizualną zadbał znany projektant mody Christian Louboutin,

Więcej informacji na temat festiwalu wkrótce. 

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.