Jesteś tutaj

Data dodania

wt., 22/05/2012 - 11:40

 

Już za kilka dni w Krakowie odbędzie się konferencja poświęcona przyszłości integracji europejskiej. Postanowiliśmy porozmawiać z przedstawicielem organizatora tego wydarzenia. Na pytania Tadeusza Rudzkiego odpowiada Grzegorz Szynal, Wiceprzewodniczący krakowskiego koła Projekt:Polska i współorganizator konferencji.

 

Tadeusz Rudzki: Projekt: Polska przedstawia się jako „pierwszy w Polsce liberalny, interdyscyplinarny Think – Do Tank”. Co w praktyce daje podstawy do uznania tej organizacji za tak unikalną?

Grzegorz Szynal: Nasza organizacja nie skupia się jedynie na analizach tak jak to robi większkość Think Thank-ów, ale przede wszystkim działa projektowo. W całej Polsce angażujemy się w realizację różnych projektów. Poprzez Centrum Cyfrowe Projekt:Polska zajmujemy się społeczeństwem cyfrowym w naszym kraju. Istotny nacisk kładziemy również  na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.  Na co dzień współpracujemy z ekspertami  przy realizacji przedsięwzięć mających na celu budowę lepszej Polski. To, że jesteśmy organizacją unikalną jest pojęciem subiektywnym. Sami za unikalnych się nie uważamy, natomiast warto zwrócić uwagę na fakt z jaką częstotliwością pojawia się słowo „projekt” mówiąc o P:P. I tacy właśnie jesteśmy. Jesteśmy ludźmi „działającymi projektowo”.

Za kilka dni w Krakowie odbędzie się konferencja Europa 2.0 Nowe Otwarcie organizowana przez Projekt: Polska. Spodziewanych jest wiele ważnych postaci polskiego życia publicznego. Uczestnicy zainteresowani tematyką integracji europejskiej na pewno nie będą rozczarowani. Co jednak należałoby uczynić, aby wnioski płynące z tego typu debat – lub choćby pytania na nich stawiane – docierały do szerszego grona obywateli oraz do decydentów politycznych? Innymi słowy – co zrobić, by uniknąć wrażenia, że są to rozmowy w zamkniętym gronie, które nie przekładają się na realne działania?

Rzeczywiście już w sobotę 26 maja spotykamy się w Krakowie, aby wspólnie podyskutować o przyszłości Europy. Odpowiedź na Pana pytanie jest bardzo skomplikowana. Żyjemy w kraju, w którym konferencje oraz debaty są na porządku dziennym i bardzo często nie przynoszą żadnych dalszych efektów. Organizowane są one przez różne opcje polityczne, organizacje pozarządowe, think tanki, które często prześcigają się w ilości tego typu spotkań.  Często ilość nie idzie w parze z jakością i dlatego społeczeństwo czując się zmęczone takimi wydarzeniami, po prostu powoli zaczyna przestawać zwracać na nie uwagę. Z punktu widzenia technicznego dotarcie do szerszego grona jest bardzo proste. Żyjemy w dobie cyfryzacji i rozwoju Internetu. Każdą debatę z użyciem odpowiedniego sprzętu można transmitować na żywo w Internecie. Może ona docierać do nieograniczonej liczby obserwatorów na całym świecie. Aby pytania  stawiane na takich spotkaniach docierały do szerszego grona, potrzebne są media, oraz Internet. Dobry patronat medialny, który pozwoli na publikacje w zależności od dziedziny, artykułu w ogólnopolskiej bądź też lokalnej prasie jest poważnym kluczem do sukcesu. Również Telewizja, ale przede wszystkim Internet i strony branżowe takie jak Państwa portal, powodują że w pewnym momencie obywatel szukając jakiejś informacji na podobny temat, natrafi właśnie na wnioski ekspertów, m.in. z takiej konferencji jak „Europa 2.0 Nowe Otwarcie”.

Co do decydentów politycznych to sprawa wygląda nieco prościej. Na konferencje tego typu bardzo często zapraszani są ważni politycy, którzy naturalnie wypowiadają na nich swoje przekonania, ale również słuchają drugiej strony. Dlatego bardzo często, po takich spotkaniach konkluzje realizowane są w późniejszej polityce i działaniach.

Podjęcie dyskusji na temat wyzwań stojących przez Unią Europejską jest inicjatywą niezwykle cenną. Czy jednak nie wydaje się, że warto rozważyć poszerzenie grona o uczestników z innych państw? Czy Projekt: Polska planuje konferencję o podobnej tematyce z udziałem gości z zagranicy? A jeśli tak, to pozyskaniem których państw dla polskich inicjatyw powinniśmy być najbardziej zainteresowani?

Pierwotnie planowaliśmy zorganizować debatę z udziałem osób z zagranicy. Niestety z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację w Unii Europejskiej proponowani przez nas goście nie znaleźli czasu na przyjazd do Krakowa.

Oczywiście wydaje mi się, że w przypadku rozmów o Europie, powinno się rozmawiać na poziomie jak najszerszej debaty, najlepiej z udziałem przedstawicieli wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale i krajów sąsiednich. Niezwykle ważną cechą UE jest fakt, że podejmując decyzję przywódcy muszą brać pod uwagę  interes ogółu, a nie tylko własnego kraju.

Projekt:Polska poważnie obserwuje wydarzenia bieżące w Polsce i na świecie. Organizowaliśmy już debatę o ACTA, kiedy o tej kwestii mówiło się najwięcej, dlatego jeżeli tylko będzie zapotrzebowanie na kolejną konferencję poruszającą sprawy europejskie to na pewno podejmiemy się organizacji takiego wydarzenia, tym razem również z ekspertami z zagranicy.

Z punktu widzenia polskich inicjatyw, powinniśmy być zainteresowani jak największą liczbą przedstawicieli obecnych na takim spotkaniu. Uważam, że nie powinniśmy się zamykać tylko na państwa swojego regionu, bądź też państwa politycznie nam najbliższe. Dobrze jest wysłuchać wszystkich stron, aby wspólnie budować lepszą Europę.

Jak przekonałby Pan młodych Polaków do włączenia się w przyszłe działania organizacji Projekt:Polska?

Drogie koleżanki i koledzy! Jeżeli chcecie poprawiać własny kraj w jedynej w Polsce apartyjnej organizacji liberalnej, jeżeli chcielibyście zdobywać doświadczenie w tzw. soft skills, czyli zarządzaniu projektami, ludźmi, pracy zespołowej. Jeżeli pragniecie realizować swoje własne pomysły, działać projektowo, poznawać fantastycznych ludzi to Projekt:Polska jest dla Was idealnym miejscem. Zapraszam na stronę www.projektpolska.pl – tam znajdziecie wszelkie informacje o naszej organizacji i dowiecie się jak do nas dołączyć!

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.