Jesteś tutaj

Data dodania

śr., 28/11/2012 - 09:05

 

W Tajlandii miał miejsce duży protest zorganizowany przez opozycyjne ugrupowanie Pitak Siam, który przerodził się w konsekwencji w zamieszki o charakterze antyrządowym.

Interweniowała policja która nie dopuściła demonstrantów do zbliżenia się do budynków rządowych. Napięte stosunki ponownie między Chinami a sąsiadami w rejonie Morza Południowochińskiego: Filipinami, Wietnamem, Brunei i Malezją. W nowych biometrycznych paszportach wydawanych przez Chińską Republikę Ludową znalazły się mapy z linią otaczającą sporne wyspy przedstawiające terytorium państwa. Wywołało to liczne protesty wśród władz zaangażowanych w konflikt państw ASEAN, które nie potrafiły ustalić wspólnego stanowiska w tej sprawie w trakcie szczytu ASEAN w zeszłym tygodniu. Na sam koniec wiadomość z przymrużeniem oka: „Gangnam Style” został najczęściej oglądanym teledyskiem w serwisie Youtube w historii.

Tajlandia: Zamieszki antyrządowe

W demonstracji w stolicy kraju Bangkoku wzięło udział między 50 a 100 tysięcy osób. Próbowali dostać się w pobliże parlamentu ale zostali wcześniej powstrzymani przez siły policyjne, które w liczbie 20 tysięcy funkcjonariuszy zostały postawione w stan gotowości. Przy pomocy gazu łzawiącego większość zgromadzenia zostało rozpędzone przez policję.  Ruch Pitak Siam (Chronić Syjam) na którego czele stoi generał Boonlert Kaewprasit, jest nowym przeciwnikiem politycznym rządzącej obecnie Tajlandią partii Phuea Thai, na której czele stoi premier Yingluck Shinawatra – siostra byłego premiera w latach 2001-2006 Thaksina. Został on usunięty ze stanowiska w wyniku zamachu stanu pod koniec 2006 roku a w 2008 roku opuścił Tajlandię gdzie został skazany na dwa lata więzienia za korupcję i zniewagę monarchy. Według komentatorów obecne antyrządowe demonstracje mogą przynieść kolejny okres niepokoju w kraju. Pitak Siam oskarża premier Yingluck Shinawatrę o pozostawanie marionetką w rękach swojego brata, który „z tylnego siedzenia” ma sterować partią oraz krajem. W starciach zatrzymanych zostało 132 zwolenników Pitak Siam, który wzywał na ulicach do obalenia rządów Shinawatrów. Wydarzenia te mogą doprowadzić do kolejnego destabilizującego kraj kryzysu politycznego, którym naznaczona była pierwsza dekada XXI wieku.

Chiny: Nowe paszporty wywołują reakcję sąsiadów

Nerwową reakcję ze strony sąsiadów zaangażowanych w konflikt o sporne tereny na Morzu Południowochińskim wywołało wydanie nowych chińskich paszportów, zawierających mapę z rzekomymi terenami Chińskiej Republiki Ludowej obejmującymi Tajwan, wyspy Spratly i Paracele. Najostrzej na to wydarzenie zareagowały rządy Filipin i Wietnamu, które zapowiedziały iż nie pozwolą na stemplowanie nowych paszportów na swoich granicach. Albert del Rosario minister spraw zagranicznych Filipin zaapelował do Pekinu o poszanowanie terytorialnej integralności kraju i zaprzestanie prowokacyjnych zachowań. Wietnamskie MSZ wystosowało notę protestacyjną i poprosiło o zmianę błędnej treści w nowych dokumentach. Chińscy przedstawiciele rządu oświadczyli iż mapa w paszportach nie jest wymierzona w żadne konkretne kraje, a protestującym proponuje kooperacje i rozwiązanie problemów za pomocą negocjacji.

W sprawie Morza Południowochińskiego nie uzyskano porozumienia w czasie ostatniego szczytu ASEAN w stolicy Kambodży Phnom Penh. Wysiłki dyplomatów z państw członkowskich zostały storpedowane przez gospodarzy, którzy woleli poprzeć chińskie stanowisko. W celu opracowania własnej taktyki negocjacyjnej w sprawie spornych terenów spotkają się w grudniu w Manili przedstawiciele czterech zaangażowanych krajów ASEAN: Filipin, Brunei, Wietnamu i Malezji. 

Korea Południowa: ‘Gangnam Style’ rządzi!

Teledysk południowokoreańskiego rapera Psy został najczęściej oglądanym klipem wideo w historii Youtube przekraczając liczbę 800 milionów obejrzeń. Globalny sukces utworu parodiującego wystawne życie w jednej z bogatszych dzielnic Seulu – Gangnam zaskoczył nie tylko samego wykonawcę, ale także komentatorów na całym świecie, doczekał się także dziesiątek przeróbek i nagrań oryginalnego tańca w wykonaniu celebrytów i sportowców. Czy to kolejna faza ekspansji azjatyckiej kultury? Do tej pory południowokoreańskim muzycznym towarem eksportowym był K-POP – łączący w sobie elementy wielu gatunków muzycznych, ale charakteryzujący energią i chwytliwością. Nie da się ukryć że wraz ze wzrostem znaczenia gospodarczym i politycznym Azji Wschodniej również elementy składowe kultury tego regionu przenikają do globalnego zbiornika wartości i pojawiają się chociażby w amerykańskich produkcjach. Azjatyckie kino jest coraz bardziej popularne a w produkcjach chińskich występują także zachodni aktorzy (jak np. Christian Bale w Kwiatach Wojny). 

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.