Jesteś tutaj

Data dodania

czw., 21/02/2013 - 13:46

Różnorodność gatunków i tematów podczas 13. edycji TYGODNIA KINA HISZPAŃSKIEGO (7 – 24 marca 2013). Od dokumentu po zwariowaną komedię.

Tydzień Kina Hiszpańskiego to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z kinem hiszpańskim we wszystkich jego odsłonach. To różnorodność gatunków i tematów. Wydarzeniem będzie jedna z tradycyjnych i nieustannie cieszących się popularnością sekcji czyli dokumenty.        W tym roku w roli głównej: Kobieta. Ta znana, uwielbiana i adorowana, jak Ava Gardner czy Evita – piękna, fascynująca i… zaplątana w politykę. Również kobieta bezimienna – odważna i walcząca o prawo do wolności. Warto ją poznać.

Jak co roku jedna z sekcji przeglądu poświęcona będzie kinematografii jednego z regionów Hiszpanii. Tym razem w programie znajdą się filmy reprezentujące Współczesne Kino Galicyjskie, gdzie różnorodność tematów i nastrojów łączy jedno: wspaniałe pejzaże zielonej Galicji wraz z jej stolicą, Santiago de Compostela.

Najważniejszą sekcją przeglądu pozostaje Nowe Kino Hiszpańskie, w ramach której zaprezentowane zostaną najciekawsze hiszpańskie tytuły z ostatnich 2-3 lat, w większości nie pokazywane wcześniej w Polsce.

 

 

DOKUMENTY. W ROLI GŁÓWNEJ: KOBIETA

·         NIECH TA NOC NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY(LA NOCHE QUE NO ACABA), reż. Isaki Lacuesta, 2010

     Festiwal Cinespaña w Tuluzie 2011 – Najlepszy Dokument

     MFF San Sebastian 2010 – sekcja Zabaltegi-Specials

O szalonym życiu, jakie jedna z najwspanialszych amerykańskich gwiazd – Ava Gardner – prowadziła w Hiszpanii w latach 50-tych i 60-tych krążą legendy. W 1950 roku po raz pierwszy opuściła USA i przybyła do małej katalońskiej wioski, by kręcić zdjęcia do filmu Pandora i Latający Holender. Ta podróż odmieniła wszystko – od tej pory Ava Gardner spędza większość czasu w Madrycie, a jej życie staje się pasmem romansów i skandali, wypełnione po brzegi flamenco, walkami byków i alkoholem.

     POLSKA PREMIERA

·         TĘCZOWA PODRÓŻ EVITY(LA SOMBRA DE EVITA: VOLVERÉ Y SERÉ MILLONES), reż. Xavier Gassió, 2011

     MFF Valladolid 2011

W 1947 roku generał Franco zaprasza Juana Perona do Hiszpanii, ale ten w zastępstwie wysyła swą młodą żonę Evę. Film opowiada o tym, jak w wieku 28 lat i bez żadnego doświadczenia w dyplomacji Eva Duarte de Perón rozpoczyna Tęczową Podróż po Europie, będącą jej debiutem na arenie międzynarodowej. Uwiedzie Hiszpanów, wzbudzi wściekłość generała Franco i jego żony, papież odmówi jej audiencji, a ona sama nieświadomie posłuży jako przykrywka dla nazistów uciekających do Argentyny. Ale wróci do kraju jako nowa osoba – Evita.

     POLSKA PREMIERA

·         ŻYĆ NA CAŁOŚĆ(BORN NAKED), reż. Andrea Esteban, 2011

Przez pryzmat doświadczeń dwóch kobiet, Andrei i Pauli, poznajemy rzeczywistość w jakiej żyją młode lesbijki w Madrycie, Londynie i Berlinie. Bohaterkami dokumentu są artystki, dziennikarki i aktywistki, które nie zgadzają się na to, by społeczeństwo przyklejało im etykietki. Chcą być postrzegane według osobowości, zainteresowań i umiejętności, a nie przez pryzmat ich orientacji seksualnej. Wciągający, żywiołowy film o pokoleniu, które walczy o prawo do bycia sobą.

     POLSKA PREMIERA

 

WSPÓŁCZESNE KINO GALICYJSKIE

·         18 SPOTKAŃ PRZY STOLE(18 COMIDAS), reż. Jorge Coira, 2010

     MFF w Ourense 2010 – Nagroda Publiczności, Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu

Jeden dzień, 6 śniadań, 6 obiadów, 6 kolacji i 6 historii starych i nowych miłości: tych szczęśliwych, tych, którym nie daje się szansy oraz tych, które już wygasły. Zrealizowany na ulicach i we wnętrzach Santiago de Compostela film swobodnie przechodzi od magii i spokoju dnia codziennego do trzęsień ziemi nagłych życiowych zmian. Znakomita kreacja Luisa Tosara – pochodzącego z Galicji – jako ulicznego muzyka.

     POLSKA PREMIERA

·         CREBINSKY, reż. Enrique Otero, 2011

     Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2011 – Najlepszy Debiut Scenopisarski

     Festiwal Cinespaña w Tuluzie 2011 – Najlepszy Film

Zwariowana komedia z II Wojną Światową w tle. Bracia Crebinsky i ich krowa Mućka cudem przeżyli powódź, która zniszczyła ich wioskę. Wartki nurt wyniósł ich na odludzie u ujścia rzeki. Pewnego dnia krowa znika, a bracia wyruszają na jej poszukiwania. Rezultat wyprawy będzie dla nich nie lada zaskoczeniem. Absurdalny humor, piękne pejzaże Galicji, amerykański okręt podwodny i niemiecki patrol poszukujący zaginionego pilota tworzą mieszankę wybuchową.

     POLSKA PREMIERA

 

Zapowiada się gorąca filmowa wiosna.

Serdecznie zapraszamy!

 

------------------------------------------------------------------

13. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbywa się w dniach 7–24 marca 2013 w wybranych kinach w największych miastach w Polsce.

 

Warszawa / 7-14 marca / Kino Muranów, Kino Luna

Kraków/10-16 marca / Kino Pod Baranami

Katowice / 12-18 marca / Kino Światowid

Łódź / 13-19 marca / Kino Charlie

Wrocław / 15-21 marca / Kino Nowe Horyzonty

Poznań / 16-22 marca / Kino Muza

Gdańsk / 18-24 marca / Kino Żak

 

Tydzień Kina Hiszpańskiegoto największy na świecie przegląd hiszpańskiej kinematografii poza granicami Hiszpanii. Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z pełnym przekrojem współczesnego kina hiszpańskiego – od ambitnego kina artystycznego po kasowe hity hiszpańskiego rynku filmowego.  

 

Więcej o Festiwalu na www.manana.pl/hiszpanie oraz na fan page’u festiwalu na portalu społecznościowym Facebook.

 

Organizatorami festiwalu są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Mañana.

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.