Jesteś tutaj

Autor:

Data dodania

pt., 23/05/2014 - 15:01

W Wielkiej Brytanii zakończyły się w czwartek o godzinie 23 czasu polskiego wybory do Parlamentu Europejskiego. Nie opublikowano tam wyników sondażowych (exit polls).

Brytyjczycy wybierali 73 deputowanych do PE. Do czasu zakończenia wyborów w całej Unii w niedzielę późnym wieczorem wyniki sondażowe głosowania w Wielkiej Brytanii nie będą publikowane. Przedwyborcze sondaże zapowiadały zwycięstwo eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), której liderem jest Nigel Farage, przed Partią Pracy i Partią Konserwatywną.

W czwartek wybory do PE odbyły się także w Holandii, gdzie stawką były 23 mandaty. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, po zakończeniu głosowania opublikowano tam wyniki sondażowe. Według sondażu exit poll, niespodziewanie dopiero czwarte miejsce zajęła skrajnie prawicowa, eurosceptyczna Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa - na której zwycięstwo wskazywały przedwyborcze sondaże. Jak wynika z sondażu exit poll, wygrały ugrupowania proeuropejskie: Demokraci 66 i chrześcijańscy demokraci.Frekwencja wyniosła około 37 proc.

W ciągu czterech dni (22-25 maja) blisko 400 mln uprawnionych do głosowania mieszkańców 28 krajów UE ma wyłonić 751 nowych eurodeputowanych. W piątek głosować będą Irlandczycy, oraz rozpocznie się dwudniowe głosowanie w Czechach. W sobotę do urn pójdą mieszkańcy Malty, Łotwy i Słowacji. W niedzielę eurowybory odbędą się we wszystkich pozostałych krajach UE. Pierwsze prognozy wyników eurowyborów w całej UE, oparte na rezultatach z poszczególnych krajów, będą opublikowane w niedzielę o godzinie 23, po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych.  

 

(źródło: dziennikwschodni.pl)

Copyright © 2011 stosunkimiedzynarodowe.pl. Projekt i realizacja: agencja interaktywna netturbina.pl.