stosunkimiedzynarodowe.pl | Nieuregulowana Sprawa Wysp Kurylskich
313
post-template-default,single,single-post,postid-313,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Nieuregulowana Sprawa Wysp Kurylskich

Brak traktatu pokojowego z Japonią to relikt przeszłości, który hamuje rozwój stosunków obustronnych – oświadczył Władimir Putin kilka tygodni przed planowaną podróżą do Tokio. Japońska opozycja przestrzega przed „nadmiernym optymizmem” w kwestii ewentualnego przełomu w sporze o Wyspy Kurylskie, których zwrotu władze w Tokio domagają się od dekad. Władimir Putin wypowiedział się w sprawie Kuryli w stolicy Peru, Limie, po zakończeniu szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku). – Nasze stanowisko jest dobrze znane: wszystko, co dotyczy Wysp Kurylskich (dla Japonii – Terytoriów Północnych – red.) jest wynikiem drugiej wojny światowej. Uważamy, że dzisiaj (wyspy) są suwerennym terytorium Rosji, co zostało zawarte w aktach międzynarodowych – oznajmił prezydent Rosji, cytowany w poniedziałek przez rosyjską agencję Interfax.

Terytorialny spór bez końca. Tokio zaprzecza najnowszym doniesieniom Rzecznik MSZ… czytaj dalej » Stwierdził, że „istnieją różne opcje dla rozstrzygania sporów”. – Przypominam, że w 1956 roku został podpisany odpowiedni dokument pomiędzy ZSRR i Japonią, który zakładał, że Japonii zostaną zwrócone dwie wyspy – mówił prezydent Rosji. Według jego słów, w dokumentach nie określono, na jakiej podstawie i na jakich warunkach sporne terytoria miałyby zostać zwrócone Japończykom. „Przedmiot negocjacji” Japonia domaga się tymczasem od Rosji zwrotu czterech wysp – Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan – położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Spór o nie trwa od wielu lat i stanowi poważną przeszkodę w ociepleniu stosunków między Tokio a Moskwą. Putin powiedział, że uregulowanie tej kwestii jest „przedmiotem dalszych negocjacji”. Stwierdził, że „Rosja i Japonia chcą podpisać traktat pokojowy i szukają sposobów, jak to zrobić”. – Podstawą do podpisania (traktatu – red.) będzie realizacja wspólnych projektów, jak również rozwiązanie problemów ekonomicznych i humanitarnych na Wyspach Kurylskich – zapowiedział rosyjski przywódca.

Według jego słów, z propozycją w sprawie rozwoju więzi handlowych i gospodarczych wystąpił premier Japonii Shinzo Abe, z którym Putin spotkał się na marginesie szczytu APEC w Peru. Japonia i Rosja stawiają na biznes. Spór o wyspy na drugim planie Prezydent Rosji… czytaj dalej » Według zapowiedzi Kremla prezydent Rosji ma złożyć wizytę w Japonii 15-16 grudnia. „To nie będzie proste” Jeden z liderów opozycji i były minister obrony Shigeru Ishiba przestrzega jednak przed „nadmiernym optymizmem” związanym ze spotkania Putina z premierem Abe. – Mam nadzieję, że negocjacje między Japonią i Rosją się powiodą, ale Japończycy muszą wiedzieć, że to nie będzie takie proste – powiedział Ishiba, cytowany przez agencję Reutera. Jego zdaniem, władze Rosji mówią o możliwości rozwiązania sporu terytorialnego z Japonią wtedy, kiedy pojawiają się problemy w rosyjskiej gospodarce, a kraj ten potrzebuje kredytów. Zdaniem Ishiby, polityka władz w Tokio dotycząca rozmów z Rosją w sprawie zwrotu wysp jest błędna. (http://www.tvn24.pl)

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.