stosunkimiedzynarodowe.pl | Czy Algieria wybierze wolność?
352
post-template-default,single,single-post,postid-352,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Czy Algieria wybierze wolność?

Trudno o bardziej dobitny przykład żądzy władz niż Abdulaziz Butefilka – pomimo 82 lat prezydent Algierii zapowiedział jeszcze na początku marca, że będzie kandydował na kolejną, piątą już kadencję.To przelało czarę goryczy społeczeństwa – rozpoczęły się manifestacje i starcia z policją, które finalnie doprowadziły do rezygnacji Buteflika z kandydowania. Pomimo udaru, poruszania się na wózku i coraz słabszego kontaktu z otoczeniem, występował na wiecach a w jego imieniu przemawiali reprezentanci woli przywódcy, dzięki czemu lud wiedział co chce powiedzieć. Koniec tego kuriozum to niestety początek poważniejszych problemów Algierii, która może stanąć na progu wojny domowej.

Informację o dymisji prezydenta podała państwowa agencja prasowa APS. Na razie media w Algierii nie podają jednak szczegółowych wyjaśnień. Wczoraj agencja APS informowała, że Abdelaziz Buteflika ma złożyć dymisję przed przypadającym na 28 kwietnia końcem jego kadencji.Nie wiadomo na razie, kto ma stanąć na czele przejściowych władz i kiedy zostaną rozpisane wybory. Planowane wcześniej na kwiecień głosowanie zostało niedawno odwołane.
Algieria. Prezydent Abdelaziz Buteflika podał się do dymisji
Abdelaziz Buteflika ma 82 lata. Rządził Algierią od 20 lat i do dzisiaj był najdłużej panującym władcą w krajach Afryki Północnej. Przez przeciwników politycznych określany był mianem dyktatora. Młodzi ludzie, którzy od stycznia wychodzili na ulice w antyrządowych protestach, w ostatnim czasie domagali się już nie tylko dymisji prezydenta ale także całej, skupionej wokół niego klasy politycznej.

82-letni polityk jest po zawale i od sześciu lat porusza się na wózku inwalidzkim. Protesty wybuchły, gdy jego przedstawiciele ogłosili, że w kwietniowych wyborach będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Buteflika zrezygnował ostatecznie ze startu. Protestujący zarzucali tez Buteflice tolerowanie korupcji i brak reform w kraju.
O dymisję prezydenta apelował niedawno szef sztabu algierskiej armii, która jest uważana za najbardziej wpływową instytucję w kraju. Wojskowi dowódcy twierdzili, że Buteflika nie jest już w stanie pełnić obowiązków prezydenta.

Tags:
,
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.